Červen 2017

Lesní jahůdky a Brigita

19. června 2017 v 22:38 Plody zahrady
Brigita


Zdravé mlsání - před pár lety jsem na zahradě zasadila pár kousků lesních jahůdek, a ejhle, teď jich mám hodně, moc hodně. Lesní jahůdky jsou něco jako plevel, ale moc chutný plevel.


Lesní jahůdky jsou sice malinké, ale chutí a vůní jedinečné.


No a Brigita si řekla, že se v těch jejích zelených šatech do těchto krásných jahůdek posadí, a taky že posadila.Brigita si ale dává dobrotu, na talířku má kopu šlehačky a na jí plno lesních jahůdek. A tady vám chce ukázat, jak navlékla jahůdky na stvol kvetoucí trávy.

Panenka: DOTW Argentina 2012
tvář Teressa

Přeji pěkný den
Vaše babička Věrka

Rebarbora a Zuzanka

5. června 2017 v 23:06 Plody zahrady
Zuzanka


Co je to rebarbora? Rebarbora - reveň kadeřavá - je zelenina, ze které se používají řapíky zelené nebo růžové až červené barvy. U rebarbory se konzumují pouze řapíky listů, a to tepelně zpracované, nikdy syrové.


Rebarbora raší celkem brzy, takže můžeme odlamovat řapíky postupně. Koncem června a začátkem července se zvyšuje obsah kyseliny šťavelové. Právě kvůli této kyselině se doporučuje konzumace rebarbory s dostatečným přísunem mléčných výrobků.


Z rebarbory se připravují moučníky s tvarohem, náplně do knedlíků, ovocné polévky, kompoty, zavařeniny, koláče. Pozor ale, při vaření nepoužívejte hliníkové nádobí, protože kov z něj reaguje s kyselinou šťavelovou a ostatními složkami šťávy z rebarbory.


Rebarboru na zahrádce nemám, ale moje sousedka Heida ano, takže hurá k sousedce. Byla moc hodná a nechala mě Zuzanku u rebarbory vyfotit. Hned jsem si odnesla i pár kousků rebarbory a uvařila jsem si dobrý kompot.


Černovlasá Zuzanka má na sobě krésné šatečky v barvě pink doplněné hvězdičkovým přívěskem.

Kompot z rebarbory

Ingredience: 5 řapíků rebarbory, 1 l vody, 10-15 dkg cukru, 3 ks hřebíčků, 1/2 celé skořice,citronová kůra

Postup: rebarboru oloupeme, nakrájíme na kostičky, dáme do hrnce s vodou, přidáme ostatní přísady a krátce povaříme. No a kompot je hotov. Dobrou chuť.

Panenka: Fashionistas 2014

Přeji pěkný den
Vaše babička Věrka