Srpen 2017

Rybíz a Hanička

12. srpna 2017 v 21:27 Plody zahrady
Hanička


Rybíz - Ribes rubrum je ovocný keř, jehož plody jsou malé jedlé bobule červené, bílé nebo černé barvy s nakyslou chutí. Bobule vyrůstají na větvičkách v plodenstvích, malých hroznech.


Od poloviny června až do srpna sbíráme plody a můžeme si z nich vyrobit kompot, marmeládu, džem, sirup a víno. Z naší široké škály ovoce obsahují rybízové bobule nejvíce kyselin a kromě toho jsou zdrojem důležité vlákniny a vitaminu C. Za syrova mají osvěžující nakyslou chuť. V lidovém léčitelství se využívají listy černého rybízu na léčení střevních chorob, látky obsažené v čaji působí močopudně a podporují správné trávení.


Na těchto třech fotografiích vidíte rybíz bílý, červený a černý. No je pravda že z červeného rybízu je vidět jenom takový malý ocásek na jedné šťopce. Jaksi se nám na červený rybíz vrhli kobylky ve formě našich 4 vnoučat, a bylo po červeném rybízu. Takže jsem červený rybíz nestačila ani nafotit.


Blondýnka Hanička a bílý rybíz - za mne povedená kombinace. Hanička má na sobě původní šaty které jí moc sluší.


Tady je vidět jak rybíz kvete, na druhé fotce už začíná dozrávat červený a na třetí je bílý rybíz.Panenka: Fashionistas č. 28 - tvář Kayla/Lea

Hrách setý a Kristýnka

8. srpna 2017 v 20:36 Plody zahrady
Kristýnka


Hrách setý - Pisum Sativum je hospodářsky významná rostlina z čeledi bobovitých. Hrách je jednoletý, popínavý, se sbíhavými a prorostlými listy. Kvete od května do října. Plody jsou lusky, obsahují dužnatá semena zvaná hrášky. Nezralé hrášky či celé lusky se používají jako zelenina (hrášek), zralá semena (hrách) se používají jako luštěnina. Tato rostlina není příliš náročná na půdu.


Hrách je důležitá luštěnina, pěstuje se hlavně kvůli chutným plodům, které obsahují vitamíny (hlavně skupiny B). Ve větším množství obsahuje také minerální látky, zvláště fosfor a draslík, ale i vápník a hořčík.


Hrášek by Vám ráda představila moje Kristýnka. Je to taková černovlasá krasavice. Upletla jsem jí tmavo-růžové šaty (pink) a jako přívěšek má takovou hvězdičku.


Recept? Dneska žádný, protože hrášek jíme nejraději jen tak, rovnou ze záhonu.


Panenka: tvář Kayla / Lea