Říjen 2017

Angrešt a Katja

20. října 2017 v 23:10 Plody zahrady
Katja


Angrešt - Ribes uva-crispa - keř vysoký asi jeden metr. Listy jsou opadavé, na rubu chlupaté. Na letorostech se vyskytují ostny, květy mají zvonkovitý tvar.


Angrešty se pěstují ve dvou základních tvarech, buď jej pěstujeme jako keř anebo jako stromek.
Nejzávažnější onemocnění u angreštu je americké padlí, které dokáže v případě zanedbání postřiku zničit prakticky celou úrodu.


Pokud bychom měli spočítat, kolik vitamínů a zdraví prospěšných látek je obsaženo již v malé dávce angreštů, prsty na obou rukách by nám nestačily.
Plod angreštu obsahuje mnoho cenných kyselin, hlavně citronovou, jablečnou, vinnou a šťavelovou. Obsahuje stejně vitamínu C jako citrony, vitamín E, dále menší množství vitamínu B.
Z minerálních látek je bohatý na draslík, fosfor, karoten, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fluór, biotin a měď. Dále křemík, který pomáhá udržovat zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně a tak předchází cévním nemocem. Slupka je navíc bohatá na nenasycené mastné kyseliny.


Angrešt by vám ráda představila moje Katja. Přišla ke mě nahatá, a tak dostala modré pletené šaty doplněné stříbrným řetízkem. Vlasy má rozčesané, ale asi jí zase udělám bobánek, ten jí sluší víc.


A co dělám z angreštu? Móóóć dobrou angreštovou marmeládu.


Panenka - Barbie Look City Shine in Silver 2015

Přeji pěkný den
Vaše babička Věrka