Listopad 2017

Cibule a Hellen

26. listopadu 2017 v 22:18 Plody zahrady
Hellen


Cibule kuchyňská - je široce užívaná při vaření jako zelenina či koření. Používají se její cibule, oloupané od vrchních uschlých vrstev, nejčastěji nakrájené, řidčeji se využívá i cibulová nať. Syrová cibule má pálivou chuť a používá se například jako příloha k pečivu či uzeninám, často v kombinaci s hořčicí.


Vařenou cibuli mohou obsahovat některé zeleninové polévky. Osmažená cibule se používá jako základ pro cibulovou jíšku, která se používá jako základ gulášů a perkeltů, omáček, zeleninových polévek, některých luštěninových pokrmů, špenátu a zelí. Samotná smažená cibulka s tukem se používá například k maštění a ochucení vařené čočky a dalších pokrmů.


Nežádoucí efekt: při krájení cibule brečíme a brečíme a brečíme. Ale brečíme rády, protože víme, že cibule je pro nás móóóć zdravá.
Stará moudrost: "Člověk spíše může vařit bez ohně než bez cibule".


Cibuli vám chce tak trochu představit moje Hellen, má na sobě pletené šaty v barvě bordo. Šaty jsem doplnila krajkou té samé barvy.


Říká se, že cibule odpuzuje háďátka, tak jsem letos zasela mrkev a zasadila cibulky na střídačku. Oboje vyrostlo moc dobře, bodejď by ne když se na cibuli a mrkev chodila koukat Hellen a Johanka (ta koukala hlavně na mrkev).


Panenka: Barbie Look 4 City Shine 2015
tvář: Steffi

Přeji pěkný den
Vaše babička Věrka