Duben 2018

Ostružiny a Růženka

4. dubna 2018 v 11:30 Plody zahrady
Růženka


Ostružina ostružinová je popínavý, ostnatý keř, jehož plody jsou ostružiny. Tyto tmavě fialové bobulky jsou, podobně jako maliny, složené z množství malých kuliček, čímž tvoří plod. Dozrálé ostružiny mají sladko-kyselou chuť.
Plody obsahují draslík, hořčík a železo, sacharidy, organické kyseliny a příjemné aroma.


Velkou oblibu si u pěstitelů získaly ostružiníky beztrnné. Většinou se jedná o zahraniční odrůdy, u nichž je předností dobrý výnos, mrazuvzdornost a snadné pěstování. A samozřejmě nemají trny. To je paráda, protože se při mlsání ostružin nepopíchám o trny.


Plody ostružin obsahují vysokou hladinu bioflavonoidů s velkým antioxidačním účinkem, které mohou předcházet nádorovým a srdečním onemocněním, zpomalují stařeckou degradaci mozku, pomáhají léčit zápal plic a jiné záněty, snižují následky ozáření a chemoterapie, působí detoxikačně a řadíme jej k látkám chránících játra.


Ostružiny chrání i zrak a další orgány před volnými radikály. Účinnost barviva se zachovává i konzervací a barvivo nemá nežádoucí vedlejší účinky.


Ostružinové listí, samotné nebo ve směsích slouží jako denní čaj. Pokud listy fermentujeme, mohou nahradit černý čínský čaj.


Ostružiny by Vám ráda představila moje Růženka. Pořád je ještě v původních šatech, ach jo, musím Růžence něco uplést. Snad to ještě do léta stihnu.


Panenka: Fashionistas č. 14 .... rok 2016

Přeji pěkný den
Vaše babička Věrka